Komunikacja jest uniwersalnym rozpuszczalnikiem. Ona rozpuszcza wszystko.
(Fundamentalne zasady myślenia, Rozdział 5, L. Ron Hubbard).

Komunikacja jest bardzo ważna dla każdego. W każdej dziedzinie życia i w każdym zawodzie. Jest tak istotna, że nawet twoje zasoby finansowe, środki do życia i zasobność uzależnione są od tego, jak potrafisz się komunikować; jaką umiejętnością komunikacji dysponujesz. Jeżeli twoje zarobki są zbyt niskie, to znaczy, że nie komunikujesz się na tyle skutecznie, na ile mógłbyś się komunikować. Twój dochód jest wprost proporcjonalny do twoich umiejętności komunikowania się.

Pomyśl, co by się stało, gdybyś jeszcze dzisiaj po powrocie do domu postanowił: „Od jutra nie będę się z nikim komunikował”. Następnego dnia z rana nie przywitałbyś się z nikim. Zlekceważyłbyś swoich znajomych. Po przyjściu do pracy zignorowałbyś swojego szefa. Nie komunikowałbyś się z nikim. Jak myślisz, co by się stało?
W bardzo krótkim czasie zauważyłbyś, że nikt z tobą nie rozmawia. Straciłbyś pracę, współmałżonka albo wszystkich znajomych. Jest to skrajny przykład. Ale sądzę, że rozumiesz, o co mi chodzi. Jeżeli zredukujemy komunikację do zera, szybko okaże się, że straciliśmy wszystko, co mieliśmy.
A co się stanie, jeżeli poprawimy naszą zdolność komunikacji?
Okaże się, że lepiej dogadujemy się ze współmałżonkiem, z przyjaciółmi oraz z szefem. Praca, którą mamy również zależy od naszych umiejętności komunikowania się. Praca stanowi sferę życia, w której musimy się skutecznie komunikować. W przeciwnym razie ją stracimy. Jeżeli powyższa teoria jest słuszna, to zwiększając naszą zdolność komunikacji, powinniśmy znaleźć lepszą pracę. I właśnie tak się dzieje. Wystarczy, że biznesmen będzie komunikował się lepiej, a jego interesy będą kwitły.