• Szczęście

    To przekroczenie znanych przeszkód w drodze do znanego celu

Słów kilka o szczęściu

Czym jest szczęście?

Zadaj dziesięciu osobom pytanie co uczyniło by ich szczęśliwymi – i otrzymasz dziesięć różnych odpowiedzi. Wszystkie one zgodzą się w jednym i zapewne ty też: każdy chce być szczęśliwym.

Ktoś z pewnością powie, że kilka mercedesów oraz mieszkanie w Nowym Yorku, willa we Francji i kilka szybów naftowych w Teksasie są zdolne dać szczęście. Jeżeli jednak te drobnostki nie przyniosą szczęścia, to, jak minimum, zagwarantują one luksusowe nieszczęście.

Innych znów zamęczyła codzienna rutyna znienawidzonej pracy tak, że marzą o próżniaczym życiu. Trzeci gotowi na wszystko ze względu na pełne poczucie bezpieczeństwa – tylko po to by ktoś troszczył się – i zapewnił ich, że to jest wystarczające do bycia szczęśliwym.

Gdy jednak prześledzimy nawet powierzchownie historie ze starych gazet natychmiast pokaże się nam fakt, że ani bogactwa, ani beztroskie podróże, ani życie z zapomogi (które gwarantuje  państwo lub fundusze bogatych rodziców) nie dadzą nam gwarancje od braku smutku i samotności. Wśród tych u których nie brak tych wszystkich dostatków tak samo znajdujemy – alkoholizm, narkomanię i samobójstwa. Statystyka mówi o tym, że odsetek w tej grupie bywa większy niż gdzie indziej.

Gdzie szukać szczęśliwych ludzi?

Zderzywszy się z rutyną i rozczarowaniami codziennego istnienia, wielu uważa, że szczęście – to po prostu mit, fantastyczne obrazki z popularnych czasopism i reklamy.

Idą oni kompromis i godzą się na bardzo przeciętną zamianę szczęścia na: dobre samopoczucie. Grubasek pięć razy w dzień objada się, młodzież pali trawkę, inny zaś wieczorkiem idzie do pubu «piwka popić», by choć jakoś poradzić sobie z życiem. Wszyscy oni decydują o swoim wyborze i wybierają  «odłożenie na potem», zmieniając tym samym życie w pułapkę.

Prawdziwe szczęście nie zaspakaja się prostymi fizjologicznymi radościami.

By je odszukać, przyjdzie nam zaryzykować i popatrzyć dużo głębiej niż tylko zadawanie pytań jak zwiększyć zarobki i jak kupować więcej jak otrzymać więcej fizycznej przyjemności lub czasowe uwolnienie od problemów dostępne za pomocą narkotyków.

Wyzwanie

Jeden z moich przyjaciół – zawzięty alpinista, mający duży autorytet wśród swoich kolegów zdobywca wielu amerykańskich i kanadyjskich górskich szczytów oraz uczestnik wypraw na Alaskę został zapytany pewnego razu przeze mnie – Po co ty to robisz? Czy to sposób na zarabianie pieniędzy? Czy siedząc na szczycie góry można poczuć jakąś z niczym nie porównywalną radość?

‘Taaak – odpowiedział – Szanowny Panie, na szczyt wchodzi się dlatego, że on jest. Powiem więcej, po pierwsze większość alpinistów nic na tym nie zarabia. Sami opłacają swoje wyprawy oraz osprzęt, który zazwyczaj jest bardzo drogi. A co się tyczy siedzenia na szczycie, to przecież i helikopterem można się tam dostać, jeżeli się tego pragnie’.

Pomyślał minutkę. ‘Wszystko to sprawa w wyzwania. To praca w zespole z kolegami, to test na zdolność poradzenia sobie z wszystkimi trudnościami i pułapkami, które czają się na górskich drogach. I największe zwycięstwo, tak sądzę – to zwycięstwo nad samym sobą.

Gdy zdobywasz szczyt, to jest to jeszcze jeden dowód na twoją umiejętność panowania nad swoimi słabościami – stajesz się silniejszy, gdy znów stoisz na szczycie’.

Szczęście – to nie rzeczy, nie położenie i nie miejsce w społeczeństwie i nie fizyczna satysfakcja.

To działanie – działanie w kierunku prawdziwego celu.

Szczęście przychodzi od działania, od dążenia, od tworzenia, od wytwarzania.

Jakkolwiek by radosnym nie było by posiadanie rzeczy lub pieniędzy, wszystko to przyniesie znacznie więcej zadowolenia i rozkoszy gdy jest nagrodą za jakościową realizację swojej pracy.

Mówi się, że osiągnięcie celu – to tylko połowa przyjemności. Prawdopodobnie jest tak, że cała przyjemność znajduje się w procesie osiągania celu. Nasze cele i zadania dają nam kierunek dla podróży, lecz szczęście jest w samej podróży.

Nowa definicja szczęścia

To nadzwyczajne i dość mądre określenie szczęścia, które chcę tobie zaproponować:

Szczęście – to przekroczenie znanych przeszkód w drodze do znanego celu.

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Mam książkę dla Ciebie

Proszę podaj swój email i go potwierdź by skierować się do strony z której możesz ją bezpłatnie pobrać.

Wyślij nam wiadomość!

0 + 5 = ?