• Dianetyka

    Video Dianetyka na następnym slajdzie

Dianetyka – Współczesna nauka o zdrowiu umysłowym

Międzynarodowy bestseller z listy „New York Timesa” pomagający milionom ludzi żyć godnie i szczęśliwie.
L. Ron Hubbard jest jednym z najbardziej poczytnych współczesnych autorów. Sprzedano prawie 150 milionów egzemplarzy jego dzieł w przekładach na ponad 50 języków. Jest autorem 18 dzieł na światowych listach bestsellerów.

Czyż nie wygląda na to, że mamy jakiegoś ukrytego wroga, który działa przeciwko nam, bez względu na to, jak bardzo staramy się godnie żyć? Owszem, mamy.
Ten wróg to umysł reaktywny. To on jest źródłem wszystkich niepożądanych emocji, lęków i dolegliwości psychosomatycznych.

Dianetyka jest jedynym sposobem do uniezależnienia się od umysłu reaktywnego i wykorzystania twoich prawdziwych możliwości.

Czytelnicy ze wszystkich środowisk społecznych potwierdzają, że dianetyka pomogła im:

  • zdobyć większą pewność w życiu,
  • realizować własne cele,
  • nabrać szacunku do siebie,
  • podnieść własną samoocenę,
  • odnosić sukcesy w każdej dziedzinie życia.

John Travolta (aktor): Dianetyce zawdzięczam osiągnięcie sukcesu. Zawsze nieźle sobie radziłem. Dianetyka wyzwoliła mnie jednak do tego stopnia, że mogło się wydarzyć coś naprawdę wielkiego, bez żadnych przeszkód.
Chick Corea (pianista jazzowy, laureat nagrody Grammy): Stan Clear oznacza zrozumienie moich własnych myśli i celów. Bitwę ze swym umysłem reaktywnym mam już za sobą. Żadnych „konfliktów wewnętrznych”. Dzięki dianetyce osiągam swoje cele.
Keith Code (mistrz i instruktor wyścigów motocyklowych): Dianetyka usuwa niekontrolowane myśli, które przeszkadzały mi w rozwoju. Teraz potrafię urzeczywistnić wszystko, czego pragnę. Odzyskałem ogromną część swojego pełnego potencjału i to jest wspaniałe!
Walter Winchell („New York Daily Mirror”): Wszystko wskazuje na to, że dianetyka okaże się dla ludzkości równie rewolucyjna, jak odkrycie i oswojenie ognia przez człowieka jaskiniowego.

 

Jak czytać tę książkę (s. 10) Dianetyka jest przygodą, eksploracją terra incognita – ludzkiego umysłu, wielkiego i wciąż pełnego tajemnic królestwa kryjącego się tuż za ludzkim czołem.

Odkrycia i dokonania, które umożliwiły sformułowanie zasad dianetyki poprzedziło wiele lat ścisłych badań i starannych testów. Była to eksploracja, a zarazem konsolidacja. Szlak jest przetarty, mapy dróg opracowane, możesz więc wyruszyć bezpiecznie w głąb własnego umysłu, by odnaleźć w nim swój pełny wrodzony potencjał; wiadomo już teraz, że nie jest on mały, lecz przeogromny.

Postępy terapii pozwolą ci odkryć, dlaczego postępowałeś właśnie tak, a nie inaczej; co było źródłem mrocznych i tajemniczych lęków z sennych koszmarów dzieciństwa oraz skąd biorą się twe największe przyjemności i najdotkliwsze bóle. Człowiek nie zna całej prawdy o sobie, o swych rodzicach, o swych „motywach”. Niektóre odkrycia wprawią cię w zdumienie, gdyż najważniejsze dane dotyczące twego życia mogą tkwić nie w dostępnej pamięci, lecz w ukrytych bardzo głęboko, destruktywnych, choć nie uświadomionych engramach.

Odnajdziesz wiele przyczyn, dla których nie możesz „poczuć się lepiej”, a po jakimś czasie, gdy poznasz zawartość engramów sterującą twymi działaniami, przekonasz się, jak bardzo bywają one zabawne, zwłaszcza dla ciebie samego.

Dianetyka nie jest przygodą zasmucającą. Mimo wszystkich cierpień i kłopotów, z którymi ma do czynienia, na końcu drogi zawsze przynosi uśmiech – tak trywialne i opacznie interpretowane okazują się przyczyny naszych niedoli.

Pierwszy etap twej podróży do własnej terra incognita wiedzie przez karty tej książki. Znajdziesz w niej jasne sformułowania wielu rzeczy, „o których zawsze wiedziałeś”. Z radością przekonasz się, jak wiele twych własnych koncepcji życiowych i opinii osobistych pozostaje w zgodzie z faktami naukowymi. Niektóre informacje uznasz za truizmy i oczywistości; tych będziesz skłonny nie doceniać: pamiętaj, że właśnie ich lekceważenie odbierało im należną wartość i rangę naukową. Fakt, obojętnie od jak dawna znany, zyskuje rangę dopiero wówczas, gdy zostaje właściwie oceniony – sam w sobie i w relacji z innymi faktami.

Będziesz tu miał do czynienia z rozległą siecią faktów obejmującą cały zakres ludzkich działań. Nie musisz ich wszystkich, na szczęście, zgłębiać do końca, aby osiągnąć swój cel. Jednocześnie horyzonty te rozciągną się tak daleko, aby każdego zadowolić.

Dianetyka jest obszernym tematem, ponieważ człowiek jest także obszernym tematem. Nauka badająca jego myśli musi z konieczności obejmować całokształt ludzkiego działania. Staranne porządkowanie i porównywanie danych pozwala jednak zawęzić pole rozważań na tyle, by dawały się one bez trudu zrozumieć. Przede wszystkim podręcznik ten, nie wskazując wprost, powie ci prawdę o tobie, twojej rodzinie i znajomych; spotkasz ich na jego kartach i rozpoznasz.

Nie znajdziesz w nim natomiast tubalnie grzmiących frazesów, nadętych wielozgłoskowców i akademickiego dystansu. Dostarczając Czytelnikowi odpowiedzi prostych nie należy się bowiem silić na język bardziej skomplikowany, niż wymagają tego przekazywane idee. Dlatego używamy tzw. języka ogólnego i potocznej terminologii; pedanterii nie tylko nie stosujemy, a wręcz ją ignorujemy. Chociaż w książce tej znajdują się odniesienia do wielu aspektów życia i różnych profesjonalnych dyscyplin, świadomie nie używamy w niej żadnej fachowej nomenklatury, gdyż mogłoby to utrudniać zrozumienie tym, którzy nie są z nią obeznani. Psychiatrzy zechcą nam wybaczyć przejście do porządku dziennego nad ich strukturami pojęciowymi; struktury te nie są nam tu potrzebne. Lekarze nie powinni mieć nam za złe, że nieżytową dysfunkcję górnych dróg oddechowych nazywamy po prostu przeziębieniem. Jednym słowem, unikamy inżynierskiego żargonu. Uczeni humaniści nie byliby zadowoleni, gdybyśmy im zawracali głowę uogólnionymi znakami sumowania i równaniami Lorentza-FitzGeralda-Einsteina; tym bardziej nie będziemy więc obciążać mniej purystycznie nastawionych Czytelników niemożliwą teorią heglowską, według której absoluty faktycznie istnieją.

Plan książki można by przedstawić w formie stożka: punktem wyjścia jest prostota, z której wyłania się coraz szerszy zakres zastosowań. Ogólnie rzecz biorąc, treść książki odzwierciedla historyczny rozwój dianetyki. Najpierw powstała dynamiczna zasada egzystencji, potem skupiono się na jej znaczeniu, następnie określono źródło aberracji, i wreszcie zastosowanie tego wszystkiego w terapii i technikach terapeutycznych. Wszystko to nie wyda Ci się zbyt trudne. To twórca dianetyki miał trudności – o czym świadczą pierwsze równania i postulaty dianetyki. W miarę postępu badań i rozszerzania tej dziedziny dianetyka zaczęła się upraszczać. Jest to ważny dowód naukowej ścisłości obranej drogi. Tylko rzeczy słabo poznane komplikują się coraz bardziej w miarę postępu prac nad nimi.

Radzilibyśmy czytać tę książkę systematycznie, od pierwszej do ostatniej strony. Podejście takie gwarantuje doskonałe opanowanie przedmiotu po dojściu do rozdziałów końcowych. Wynika to z konstrukcji tekstu. Każdy aspekt terapii dianetycznej omówiony jest wielokrotnie i na różne sposoby, dzięki czemu uwaga Czytelnika skupiona jest na wszystkich istotnych tematach. Po zakończeniu lektury można powrócić do zagadnień, wymagających gruntowniejszego przestudiowania.

Cała niemal problematyka podstaw filozoficznych dianetyki, jak również wszystkie jej pochodne, świadomie zostały pominięte ze względu na ograniczoną objętość pracy, zaplanowanej na około pół miliona słów. Sprawy te potraktowane są wyczerpująco w innych publikacjach. Mimo to książka zawiera pełny opis naukowej koncepcji i opartej na niej metody terapii.

Tak więc, drogi Czytelniku, zaczyna się twoja podróż. Potraktuj ją jako przygodę. I obyś już nigdy nie był ten sam.


Autor:L. Ron Hubbard
ISBN:83-88925-17-2
Liczba stron:440 + 8
Format:14,5×20,5 cm
Okładka:miękka
Liczba ilustracji:18
Nakład wyczerpany w wydawnictwie Panteon